Organik Trafik Yükseltme Rehberine başlarken öncelikle Organik Trafik Nedir? Tanımlamasını Yapmamız Gerekir. Organik Trafik sayesinde Web sitenize daha fazla kullanıcı çekmek ve işlerinizi geliştirmek istiyorsanız bu blog yazısını detaylı bir şekilde okuyarak kendiniz için uyarlamanızı tavsiye ederim.

Organik Trafik Nedir?

Organik Trafik bir web sayfasının ücretli veya ücretsiz olarak kullanıcılar ile buluşmasıdır. Diğer var olan uzmanlar para harcamanın yarattığı etkiyi organik olarak kabul etmemekteler fakat ben var olan tüm çalışmaların yarattığı trafiği organik trafik olarak kabul etmekteyim. Dijital Pazarlama ve teknoloji konusunda yakın zamanda felsefi yaklaşımlarla karşılaşacağız bence 🙂 

Ben Neden ücretli veya ücretsiz diyorum?; 

Var olan çalışmalarda zaman kavramı söz konusu arkadaşlar. Zaman harcanan her işin bir değeri vardır. Kendi zamanınızı harcadığınızda belki bu ücretsiz gibi gelebilir fakat o zamanı harcadığınızda çektiğiniz fırsat maliyeti? Neyse dönelim konumuza…

Organik trafik arama motoru optimizasyonu, sosyal medya pazarlaması ve diğer dijital pazarlama faaliyetlerinin sonucunda sitemize gelen trafiktir. 

Organik Trafik Nasıl Kazanılır?

Organik Trafik Nasıl Kazanılır?

Organik Trafik kullanıcılara kaliteli içerik ve kullanıcı deneyimi sunmakla kazanılır.

Extra olarak yapmanız gereken optimizasyonlar ve çalışmalar bulunmaktadır. Organik Trafik Yükseltme Rehberi adımlarını takip ederek Organik Trafiğinizi yükseltmeye çalışabilirsiniz.

Organik Trafik Çalışmaları

 • Detaylı Site Haritası Oluşturmak,
 • Robots.txt Dosyası Oluşturmak ve Ayarlamak,
 • Google Analytics ve Search Console Ayarlamalarını Yapmak,
 • Ürün veya Hizmetler Alakalı Anahtar Kelime Araştırması,
 • Hedef Kitle Analizi Yapmak,
 • Rakip Analizi Yapmak,
 • Özgün İçerik Sunmak,
 • Yan Aramaları Kullanıcılara Sunmak,
 • Anlamlı URL Yapılandırması,
 • İlgi Çekici Başlıklar ve Açıklamalar,
 • Sosyal Medya Bağlantıları.

Detaylı Site Haritası Oluşturmak

Site haritanızı arama motorlarının kullandığı robotlar ve algoritmalar için oluşturmanız gerekmekte. Dizine eklenen web sayfalarınızın sayısı arttıkça fark edilme oranınızda yükselecektir bu yüzden web siteniz için mutlaka Site Haritası oluşturmalısınız.

Site haritanız arama motorlarına paylaşımlarınızın fark edilmesini sağlar. Site haritanız sayesinde arama motoru robotları web sayfalarınızı rahat bir şekilde okur ve arama dizinine eklemiş olur.

Robots.txt Dosyası Oluşturmak ve Ayarlamak

Robot.txt dosyasının web sitenizde var olması arama motorlarının indexlenmesi ve içeriklerinizi tanıması için çok önemlidir. Robot.txt dosyası sayesinde arama motorlarının araçlarının girebilecekleri veya giremeyecekleri web sayfaları hakkında uyarı verebilirsiniz. 

Kullanıcıların veya arama motorlarının görmesini istemediğiniz web sayfalarınızı Robot.txt dosyası sayesinde yasaklayabilirsiniz.

Google Analytics ve Search Console Ayarlamalarını Yapmak

Günümüz teknoloji çağı ve artık günümüzün çoğunu verileri okuyarak anlamlandırmaya çalışarak geçiriyoruz. Organik Trafik Yükseltme Rehberi sayesinde başlıkları takip ederek gerek duyduğunuz noktalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teknolojinin hayatımıza katmış olduğu en büyük özellikte büyük ihtimalle “Ölçümleme” olsa gerek. Geleneksel medya araçlarının aksine dijital platformlarda paylaşmış olduğunuz içeriklerin kimlere ulaştığının analizini kolay bir şekilde yapabilir ve bu çıkan sonuca göre çalışmalarınızı planlayabilirsiniz. 

Google Analytics aracı kullanıcılarınızın web sayfanızla ne şekilde etkileşimde bulunduğuna dair verilere kolayca sahip olabilirsiniz. Analytics aracı sayesinde çıkma oranlarını, oturum sürelerini, bir kullanıcının gezdiği sayfa sayısını, trafik yönlendirmelerini, sayfa hız bilgilerini ve daha bir çok detaylı veriye ulaşabilirsiniz.

Search Console sayesinde web sayfanızın arama motorlarında bulunan performansınızı izleyebilir anahtar kelimelerinizin gösterim, tıklanma oranlarını inceleyebilirsiniz. Hangi Anahtar Kelimede kaç gösterim aldığınız hangi içerikleriniz ile daha fazla ilgilenmeniz gerektiği konusunda sizlere yol gösterecektir. Gösterim sayısı yüksek tıklama sayısı az olan paylaşımlarınızı iyileştirmeniz tıklama oranını yükseltecektir ve daha fazla organik trafik sahibi olacaksınızdır. 

Ürün veya Hizmetler Alakalı Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırmasından önce mutlaka sunmuş olduğunuz ürün veya hizmetleri en ince detayına kadar tanımalısınız. 

Sunmuş olduğunuz ürün veya hizmet kullanıcılara ne değer katıyor? 

Var olan ürün veya hizmetleriniz hakkında Ana ve Yan anahtar kelime Araştırması yapmalısınız. 

Anahtar kelime araştırmasının bu dönemde çok fazla yolu vardır.

Ana Anahtar Kelimeye Odaklanmak

Amacınız kullanıcıya ne ulaştırmak ise bunu mesaja dönüştürdüğünüz hali Ana Anahtar Kelimedir. 

Anahtar Kelime Araştırması İçin Kullanabileceğiniz Araçlar;

 • SemRush
 • Ahrefs
 • Google Search Console

Hedef Kitle Analizi Yapmak

Hedef Kitle Analizi Nedir demeden önce mutlaka Hedef Kitlenin ne olduğunu tanımlamamız gerekir. 

Hedef Kitle İle Sunmuş olduğunuz ürün veya hizmetleri kimlere ulaştırmak istiyorsanız Hedef Kitleniz o topluluktur. Bir kişinin müşteriniz olabilmesi için sunmuş olduğunuz ürün veya hizmeti satın alacak maddi güce sahip olması gerekir. 

Bir ürün veya hizmete ulaşmayı istemek müşteri olduğumuz anlamını taşımaz, müşteri olabilmek için istek ve maddi güç gerekir.

Hedef Kitle Hakkında Daha Fazla Bilgi

Rakip Analizi Yapmak

Rakibi olmayan markalar bana kalırsa zamanla tarihin tozlu raflarına doğru kaldırılacaklardır.

Rekabet piyasası var olan düşüncelerinizi ve fikirlerinizi güçlendirir, şekillendirir. Marka için motivasyon oluşturur. İçinde bulunduğunuz sektörde, iş kolunda, rakiplerinizde ne tarz yenilikler, değişiklikler var bunları görmenizi sağlar. Rakip analizi çok değerli bir kavramdır ve belirli periyotlarla yapılmalıdır. Rakip Analizi Nedir ile ilgili yazımızda ve bulunan videoda bahsetmiş olduğum teorik bilgileri deneyimleyerek rakip analizlerini basit seviyede gerçekleştirebilirsiniz.  

Rakip Analizi Hakkında Daha Fazla Bilgi

Özgün İçerik Sunmak

Kullanıcılarınızın ilgi duyduğu içeriklere yoğunlaşmak Markanız için çok büyük dönüşümler  yaratacaktır. 

Kullanıcıların neye ihtiyaç duyduğunu bulmalı ve kullanıcılarınız için içerik  üretmelisiniz. 

Asla Arama Motorları İçin İçerik Üretmeyin!

Yan Aramaları Kullanıcılara Sunmak

Kullanıcılar arama motorlarında arama yaptıklarında var olan algoritmalar kullanıcıların hoşuna gidebilecek diğer içerikleride arama sonuçlarında çıkar. 

Var olan Ana Anahtar kelimelerinizin yanında çıkan Yan Aramalarda içerik oluşturmak daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlayacaktır. Organik trafiğiniz bu sayede yükselecektir.

Anlamlı URL Yapılandırması

Kullanıcılar arama motorlarında arama yaptıklarında Sayfa Başlığı, Sayfa Açıklaması ve Sayfanın URL’sini görürler. 

Var olan web sayfalarınızın URL yapılandırması Başlık ve Açıklama ile abes durmayacak şekilde olmalı ve kullanıcının içeriye girmesini teşvik edici olmalı.

İlgi Çekici Başlıklar ve Açıklamalar

Kullanıcıların web sayfanıza girmesi için onların dikkatini çekmelisiniz. 

Kullanıcılar arama amaçlarına göre var olan arama sonuçlarında çıkan sayfalarda gezinirler ve etkileşime girerler. 

Arama Motoru Optimizasyonu için ilk adım aslında bu başlık ve açıklamaların konu ile alakalı yapılandırılmasıdır.

Sunmuş olduğunuz ürün veya hizmet hakkında ya da paylaşımınız hakkında mutlaka ilgi çekici başlık ve açıklama kullanmalısınız. 

Kullanıcıyı teşvik edin! 🙂

Sosyal Medya Bağlantıları

Dijital Platformlar bir Deniz Sosyal Medya Platformlarıda bizler için kocaman birer Gölet. 

Günümüzde kullanıcılar Arama Motorlarında ihtiyaç duydukları şeyleri aratıyorlar ve işlemlerini bitirip o mecradan uzaklaşıyorlar. 

Fakat Sosyal Medya Platformları için bu durum böyle değil. Günün belirli saatlerinde sürekli bu platformlarda vakit geçiriyorlar ve var olan akışta bulunan paylaşımlarla etkileşime giriyorlar. 

İşte tam burada sizin Markanızın Sosyal Medya Pazarlama gücü devreye giriyor. 

Kullanıcı Arama Motorunda Örneğin Ayakkabı aratmamıştır fakat onu Sosyal Medyada var olan Pazarlama Tanıtımınıza çekebilir ve daha fazla etkileşim için web sayfanıza yönlendirebilirsiniz. 

Var olan bu yazımda sizlere Organik Trafik Yükseltme Rehberi konusunda bilgiler aktarmaya çalıştım. Bu başlıkta takıldığınız bir nokta var ise benimle her zaman İletişim kurabilirsiniz. 

Sonraki
Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?
Comments are closed.